Cut Copy – 14. marts, Rock Cafe, Tallina, Igaunija

img7879wiVarētu daudz un dikti spriedelēt par to, ka 2011. gads Baltijas mūzikā sāk iezīmēties kā mirklis, kad beidzot mūsu reģionā regulāri sāk spēlēt grupas un izpildītāji, kuru mūzika pieder šodienai, nevis pagātnes atmiņām. Pieļauju, ka ikviens Austrālijas disko varoņu “Cut Copy” koncerta apmeklētājs jau kaut nedaudz ir noticējis, ka pēc pieciem, desmit gadiem Tallinā, Viļņā un Rīgā katru nedēļu varēsim skatīties tieši tos pašus koncertus, kurus ik nedēļu apmeklē rietumeiropas klausītāji… Zināma loma šādam iznākumam ir ierakstu pārdošanas rādītāju globālā samazināšanās, kā arī faktam, ka, neraugoties uz krīzēm un āžiem pie vadības stūres, pārdesmit latu mēnesī populārajai mūzikai teorētiski var atlicināt ievērojams skaits galvaspilsētu iedzīvotāju.
img7936Bet ko tur daudz par lielām cerībām, jo jau šobrīd ir ļoti forši. Pirms mēneša un septiņām dienām vispasaules hipsteru un snobu sektā “Pitchfork” saņēmuši “Best New Music” birku un atzīmi 8.6 par jaunāko albumu “Zonoscope”, 2011. gada elektropopa galvenās zvaigznes “Cut Copy” spēlē Tallinā! Spriežot pēc vairākiem acu mēriem, koncertu vakar apmeklēja ap 800 klausītāju un šķita, ka ikviens bija informēts kur nonācis un ko sagaidīt. Un tā jau pirmo bungu sitienu pavadībā roka kafejnīcu piepildīja disko gaisotne – harizmas pārpilnā solista Dena Vitforda vietā galveno komunikāciju ar publiku un šova elementu izpildi uzņēmās ģitārists Tims Hauijs, visdažādākajos veidos no sava instrumenta izvilinot distorcētas skaņas, izdziedot hipnotiskus bekvokālus un vakara finālā attopoties publikas vidū.
img7903zKopš “The Rapture” 2003. gadā meinstrīma klubos un raidstacijās iepludināja “House Of Jelous Lovers”, kas uzskatāms par disko un ģitārmūzikas saplūšanas atdzimšanu 21. gadsimtā, dzīvu instrumentu pavadīts elektropops gan ierakstos, gan dzīvajos koncertos iekarojis patstāvīgu auditoriju! Un vienalga – tas var skanēt tik eksperimentāli kā “!!!” vai tik melodiski kā “Hot Chip” – jebkurā gadījumā šī mūzika sniedz vēl šķietami nebijušas pozitīvas vibrācijas. Un “Cut Copy” bija kaut kur pa vidu, līdz iznāca “Zonoscope”. Ja līdz šim uzkrītoši šķita, ka austrāļi meklē atsauces 80. gadu Mančestras, precīzāk “New Order” mūzikā, tad jaunā albuma dziesmas atkal visu sagriezušas kājām gaisā, jo 2011. gadā “Cut Copy” spēlē viegli eksperimentālu un saprotamu popmūziku, kas daudz izteiksmīgāk sasaucas ar Deivida Bērna un “Talking Heads” daiļradi.
http://www.youtube.com/watch?v=RyKYSfkyYno
Daudz no albuma eksperimentālās kopskaņas koncertā pazūd, un skaņdarbi šķiet padarīti vēl pieejamāki plašākai auditorijai. Viss notiek žanra labākajās tradīcijās – programmētai “apakšai” virsū tiek spēlēti instrumenti un bungas, Vitforda vokālam piesieties nevarētu pat mūzikas akadēmijas profesori, dziesmas mēdz saplūst nemanot viena ar otru, bet īpaši izteiktais “cowbell” perkusiju izraisītais ritma pulss arī vakardienas koncertam liek aizskriet vienā rāvienā! Pamatprogrammas finālā dzirdamais piecpadsmit minūšu eksperiments “Sun God” ir dullākais, ko no austrāļiem sagaidām, taču tas ir lielisks kopsavilkums gan “Cut Copy” jaunajam skanējumam, gan arī replika par to, kas Austrālijas mūzikā notiek šodien (pēkšņi prātā uz mirkli ienāk salīdzinājums ar jaunajiem “Tame Impala”).
canvasKamēr Austrālijā ir vasara, arī ziemas un aukstuma nomocītajā Tallinā beidzot ir iestājies pavasaris. “Rock Cafe” ir labas akustikas klubs, kurā cilvēkiem nav jāsaspiežas kā siļķēm mucā un vismaz vakar ikviens varēja atrast labāko skatu un dzirdes punktu no kura baudīt koncertu. Starp publiku un grupu nav drošības barjeru, līdz ar to koncertu var saukt par intīmu. Dīvaini, ka baltvīnu igauņi pārdod glītās stikla glāzēs, “Cut Copy” elektrizētā gaisotne liek tām šķīst un plīst uz visām pusēm, bet cietušo, par laimi, nav… Kamēr ielās klīst leģendas par pirmās, speciāli roka un popa koncertiem domātās koncertzāles debiju Rīgā šī gada rudenī, Tallinas koncertdzīvei, līdz ar “Rock Cafe” jauno menedžmentu, maisa gals ir vaļā. 17. aprīlī tur koncertēs emocionālie “White Lies”, bet 4. maijā, gada karstākā Lielbritānijas poproka sensācija “The Vaccines”!

p.s. paldies Čabītim par bildēm un Jānim par setlisti. Tā kā vakardienas koncerta video nav pieejams, publicēju fragmentu no nesena “Cut Copy” koncerta Stokholmā.

0 0 vote
Article Rating
2 Comments
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
LigaRiga
LigaRiga
12 years ago

gribēju jau teikt, ka LV hipsteri varētu arī plašākām masām padalīties ar info par koncertu pirms tas notiek…bet thanx ir skaidrs, ko darīt LV jubilejā TOCHNA :))

Elfy
Elfy
12 years ago

Biju uz white lies- Norāva jumtu. Kā vienmēr :)