To Whom It May Concern – Radio 101 R.I.P. (2010 – 2013)

Pēc gandrīz divu nedēļu gara dīdžeju lokauta, kas sākās līdz ar “Radio 101” veiksmīgu pārdošanas fakta apstiprināšanu SIA KPMG Baltics organizētajā izsolē, radio šodien visbeidzot ir apklususi mūzika. Uz visiem laikiem… Šobrīd ir skaidrs, ka “Radio 101” jaunā īpašnieka radio iegādes motīvi nav bijuši saistīti ar jebkādu interesi par radiobiznesu. Ar ko tie ir saistīti? To es nezinu. To varbūt kādreiz izpētīs žurnāls “Ir” vai “Re:Baltica”.

Jau labu laiku atpakaļ, privātās sarunās bieži mēdzu ieminēties, ka tad, ja “Radio 101” neizdzīvos, būs iemesls uzrakstīt par to grāmatu. Tā visticamāk kalpotu par izklaidējošu izziņas avotu nākamajiem kādas vadošās radiostacijas dīdžejiem, kas, teiksim, pēc gadiem 30, kad šis viss būs aizmirsies, izdomātu uztaisīt paši savu radio. Taču… Pēc 30 gadiem, radio, kādu to pazīstam šodien, vairs neeksistēs un grāmata par īso laika periodu, kurā skanēja “Radio 101”, būtu galvenokārt stāsts par afēristiem un zagļiem, mazāk par rokenrolu un brīnišķīgu mūziku. Tādas grāmatas jāraksta Lato Lapsam, nevis mūzikas žurnālistiem…

“Radio 101” dienu un nedienu aprakstītāji visi kā viens izliekas pirms trīs gadiem nedzirdējuši manis, Arta Volfa un Egona Reitera vairākās intervijās pausto, ka jaunas radio darba vietas meklējumos un izstrādē bijām jau pāris gadus pirms došanās prom no “Radio SWH”. Nekad neesmu slēpis savu neapmierinātību ar “Radio SWH” vadības darba stilu pēc kompānijas pārdošanas Īrijas magnātam “Communicorp”, kas radīja radošiem cilvēkiem nospiedošus darba apstākļus, kas, savukārt, radīja nepārvaramu vēlmi par došanos uz citiem radio viļņiem. Pēc vairākiem ideju risinājumiem, kas nepiedzīvoja dienasgaismu, pēkšņi uzradās cilvēki, kas solīja iespēju strādāt neatkarīgā radošā telpā un vēl pie viena parakstījās mums ļaut spēlēt visu to mūziku, kuru uzskatam par svarīgu! Tā kā neviens cits nepiedāvāja kaut vienu alternatīvu, piedāvājumu pieņēmām. Pat ja tas vēsturiski izrādījies neizdevīgs, par palikšanu “Radio SWH” nevarēja būt ne runas.

Par nožēlu Poļu ģimenei, kuru radošie traktāti vienmēr mūs uzmundrināja katrā solī, kā arī mūsu bijušajai darba vietai, kuras IP adreses pēdas atrodamas pie lielākās daļas “Radio 101” veltīto interneta komentāru, man jāatzīst, ka “Radio 101” mēs pavadījām visbrīnišķīgāko radio laiku savās karjerās un no šī projekta esam iznākuši ar daudz lielākām praktiskajām un teorētiskajām zināšanām kā līdz šim. Veselus trīs gadus praktiski katru dienu mums ir bijis lielisks garstāvoklis un prieks par to, ko darījām. Pat mūžsenais stāsts par to kā radošus cilvēkus finansiāli piečakarē menedžments, mums nav sabojājis dzīvesprieku. Galu galā – arī mērķis uzlabot Latvijas radiostaciju mūzikas kopainu ir izdevies. Var jau būt, ka tā ir milzīga sagadīšanās, ka šodien “Star FM” drillē Likes Lī, “Imagine Dragons” un “Of Monsters and Men” mūziku, “EHR” daudz spēlē “Daft Punk”, “Icona Pop” un “Passenger”… Taču pirms trīs gadiem šādu mūziku minēto radiostaciju pleilistēs atrast nebija iespējams.

Pēc skaļa starta, “Radio 101” attīstību apgrūtināja raidīšanas tehniskās problēmas un vēlāk “Latvijas Krājbankas” bankrots. Ne raidītāju iegādei, ne radio finansu daļai nebija nekāda sakara ar radio “radošajiem” darbiniekiem. Kopš 2011. gada novembra līdz šodienai neesam saņēmuši atlīdzību par padarīto darbu, pacietīgi gaidot tālāko notikumu atrisinājumu. Šajā laika posmā figurēja gan ļoti depresīvi, gan arī ļoti pozitīvi radio nākotnes scenāriji un katram šajā projektā iesaistītajam bija savi iemesli nepamest kuģi. Pārstāvot visus radio dīdžejus, varu droši teikt, ka mēs palikām savās vietās tikai tāpēc, lai vienkārši netiktu izsmērēti sabiedrības priekšā kā čaļi, kuru vērienīgā “revolūcija” izgāzusies pēc nepilna pusotra gada… Izgāzusies pēc nepilniem trijiem gadiem skan nedaudz labāk… Līdz pat 30. aprīļa priekšpudienai mēs ticējām vairākiem citiem radio nākotnes scenārijiem, notikušais un “lokauta” sākums bija liels pārsteigums gan man, gan Egonam un Artim. Atvadoties no klausītājiem 25. aprīļa rītā, biju pārliecināts, ka pēc atvaļinājuma atgriezīšos ēterā vakar, 13. maijā un būsim gaisā vēl vismaz līdz vasaras beigām. Šodien lokauts ir noslēdzies ar klusumu radio ēterā – uz kuģa vairs nav palicis neviens, kas spētu nospiest “play”.

Kas notiks tālāk? Jau pavisam drīz, visi trīs – gan es, gan Egons, gan Volfs – runāsim atkal radio – modināsim, pavadīsim mājās, runāsim gan par svarīgām, gan gaužām mazsvarīgām tēmām, spēlēsim foršāku un mazāk foršāku mūziku. Droši vien, katrs citā radio stacijā ar citiem kolēģiem, priekšniekiem un reitingiem. Par “Radio 101” kādu laiku klīdīs apkārt visdažādākās sazvērestības teorijas un kādu laiku visi nelabvēļi aiz prieka nezinās kur likties. Ar laiku lielākajai daļai, kā allaž, viss sajuks un par “Radio 101” vairs atcerēsies tikai retais – daži apgalvos, ka tāds nemaz nav bijis…

Lai arī to, cik foršs patiesība bija “Radio 101”, apzinās vien retais, tas ne mirkli tā foršumu nemazina. Un mūsu pašu atmiņās tam vienmēr būs vislabākie reitingi.

Paldies par klausīšanos.

0 0 vote
Article Rating
165 Comments
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Klāss
Klāss
10 years ago

paldies, žēl, un – lai veicas!

Ragana
Ragana
10 years ago

kur šajā visā palika Žigats? Pie jums vai čakarētājiem?

Linda
Linda
10 years ago

Cik žēl. Es cerēju ka viss vēl beigsies savādāk. Šorīt braucot uz darbu sapratu, ka man nav ko klausīties, jo neviena no piedāvātajām radiostacijām nespēlēja to kas man patīk. Gaidīšu, kad jūs visi trīs atkal parādīsieties kādas Radiostacijas ēterā.

Linda (cita)
Linda (cita)
10 years ago
Reply to  Linda

nemaz nemanīju, ka paspēju jau šo ierakstīt :D

Zane
Zane
10 years ago

man Jūs pietrūkst!

Māris
Māris
10 years ago

Paldies Tom, Arti un Egon – jūs tiešām bijāt mana radiostacija no A-Z. Puiši veiksmi Jums jaunajās vietās!

Keta
Keta
10 years ago

Žēl. Rīti vaira nesāksies, kā ierasts, darbā nebūs tas pats, par mājās braukšanu vispār nerunājot. :(
Bet, lai veicas puiši.
Īpaši skumīgi būs braucot, gatavojoties positivus, nekad nelādēju mūziku iPod’ā, jo bijāt Jūs..

Rūdolfs
Rūdolfs
10 years ago

Reāli tā nevar būt, ļoti, ļoti žēl.
Ideālam rītam bija vajadzīgs tieši jūsu – Radio 101 balsis.
Lai viss izdodas!

madara
madara
10 years ago

Klau, lai Jums visiem trim viss izdodas!
Žēl, ka tā. Bet, es domāju, ka RADIO 1O1 atcerēsies daudzi, jo nekā cita jau nav.

Ruta
Ruta
10 years ago

Skaisti bija! Paldies Jums liels. Ļoti spilgti atceros pirmo Jūsu radio vasaru ar lielisku fonu mašīnā un nakts pārbraucienos jauko līdzi dungošanu. 2010. gada pēcpozitivusa Grēviņšovs ar Muse referēšanu un lieliskas siltas vasaras sajūtas pastiprināšanu ļoti saistās ar laimīgu laiku tieši man. Žēl, ļoti žēl, ka šāds formāts nepastāvēs un nekur citur nepastāv, jo jau pāris dienas manas ausis pārņem izmisums mēģinot atrast aizstājēju, kāda vienkārši nav. Īsti nav pieņemama pārāk nepopulārā ‘fona’ mūzikas neuzmundrinošā Rīga un Oranžais ar savām apburoši kaitinošajām reklāmām un stipri konservatīvajiem vadītājiem. Atceros, kā šokējāt ar aiziešanu no iepriekšējās darbavietas, bet toreiz no zināmiem avotiem… Read more »

Janis
Janis
10 years ago
Reply to  Ruta

Paldies Jums!

Tas bija lieliski, tagad dzirdot šo stāstu tas liekas vēl iespaidīgāk! malači un paldies!
paldies par labo mūziku, paldies par grupu paziņošanu, paldies par modināšanu, paldies par darbu, emocijām! Paldies par LV izglītošanu mūzikas ziņā!

Tik daudz izcilu lietu radījāt -klusais Mārtiņš , Zelta štrunts un citas štelles.

Var nepatikt mūzika, koncepts, bet teikt, ka bija slikti neviens nevar!

Tagad būs tukšums nedaudz, jo nezināšu kur pasmelties labu jaunu mūziku, kur uzzināt kādi albumi iznākuši uttt.

Jūs bijāt kā mūzikas ārsts, kurš deva apkopojumu par visu labāko

Paldies

Zane
Zane
10 years ago

Trakas idejas vainagojas ar panākumiem-kaut īslaicīgiem,bet tomēr-ir jātic tām,jo tikai dēļ tām mūsu dzīve ir atmiņu pilna…Ja arī tā līdz galam neizdevās,ja kāds tām nenotic-nekas-mēs tak tādēļ dzīvojam lai radītu,radītu un ticētu…Lai jums visiem trim izdodas mūs atkal pārsteigt,iepriecināt un radīt sajūtu,ka mūsu zemē nav viss korumpēts,bet gan ir cilvēki kuri paver mums plašāku redzes loku, ar savu radio balsi un mūziku-kuru atklāt caur jums!!!!Paldies un lai viss izdodas!!!!!

Jānis
Jānis
10 years ago

Jebkurā gadījumā 101 ir iegājis vēsturē ar savu svaigumu un novatoriskumu, kura ļoti pietrūkst “vecajām” radiostacijām. Ar visu cieņu pret Sipenieci vai Freidenfeldu, šobrīd ir sajūta, ka pārslēdzot radio kanālus ir tāda kā dejavu sajūta, jo jau iepriekš ir zināms, kas skanēs tālāk. Gluži kā slēgājoties pašam starp saviem CD.
Gaidīšu kādu jaunu projektu, kuram būs ne tikai fona aizpildīšanas fonkcija, bet arī kāds pārsteiguma un dzīvības elements.

Jūlija
Jūlija
10 years ago

Gribētos kliegt- nē, nē, tas nevar būt…….ko tagad klausīties, vakaros un naktīs????

Lai veicas, bet RAdio 101 pietrūks vienmēr…

Krista
Krista
10 years ago

Rīts iesācies pavisam bēdīgi…
Radio101 patiešām bija vienīgais klausāmais radio…
Cerams uz drīzu sadzirdēšanos un lai veicas! :)

Ese
Ese
10 years ago

No sirds žēl. Vienīgā radiostacija, kuru klausījos. Ko nu? Lai Jums, puiši, veicas, un varbūt nākotnē varēs Jūs tomēr dzirdēt atkla visus kopā – vienā radio!

Adnil
Adnil
10 years ago

Klusums ausīs. Klausīties pašai savu plejlisti – bez Dairas ziņām un Toma komentāriem, bez Volfa mūzikas sērfošanas un Egona sarunām, bez mājsaimnieču sporta apskata – tas nav tas. Tad jau labāk klusums ausīs.

Bet bez mūzikas jau nevar. Nekādi nevar.
Tāpēc gaidīšu jūs visus atpakaļ gaisā. Labāk jau kopā nekā atsevišķi.

Turat mūzikas buru!

Ronalds
Ronalds
10 years ago

Turās džeki!
Vismaz tagad citas raidio stacijas kļūs klausāmākas, kad jūs sēdēsiet pie radio pults.

Kristofers
Kristofers
10 years ago

Paldies par iedvesmu.

Sandis
Sandis
10 years ago

Vienmēr atcerēšos Radio101 kā kaut ko īpašu, un klusībā cerēšu, ka kaut kas līdzīgs, jūsu triju izpildījumā, varētu atgriezties. Bet šobrīd paliek tāds pamatīgs tukšums.

Aivars
Aivars
10 years ago

Klausījos radio 101 no pirmās dienas līdz pat pēdējai. lieliska mūzika, dīdžeji un raidījumi kas dienu padarīja jautrāku un patīkamāku atmosfēru darbā, pietrūks tas vis man.

Katrīne
Katrīne
10 years ago

Brīnišķīgs ieguldījums no Jūsu puses manā mūzikas gaumē.
Neskumsim, vien gaidīsim atpakaļ labas mūzikas “zirgā”!
Veiksmi un izdošanos jauna radio izveidē! :)